Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie budowy sieci kablowych, światłowodowych oraz wifi. Łącza radiowe jako alternatywa dla połączeń kablowych

velinfor

Od czego zaczynamy prace z infrastrukturą sieciową?


Jaka jest nasza wizja, tak aby wszystko działało poprawnie i było przejrzyste dla użytkownika, a wszelkie nieprawidłowości można było bardzo szybko zlokalizować i zapobiegać niespodziewanym awariom? Naszym zadaniem jest, aby węzły sieciowe nie wyglądały tak, że nawet najbardziej doświadczony administrator tam nie zagląda.
Poprzez to, że działamy w branży informatycznej od bardzo wielu lat, widzieliśmy już chyba wszystko. Nieraz zmagaliśmy się z sieciami, które dorastały przez lata i "mają już miano dżungli", do której lepiej nie wchodzić, bo działa i niech tak zostanie. Nie musi tak być! Wymieniajmy kable krosowe na kolorowe, stosujmy organizery kablowe, wymieniajmy szafy rack na większe, montujmy chłodzenie.
To się to zrobić!


Odes

Rodzaje materiałów i urządzeń do budowy sieci komputerowej

szafa
 1. Które urządzenia sieciowe zaliczane są do aktywnych, a które do pasywnych?

  Sieć komputerowa jest systemem bardzo skomplikowanym, złożonym z wielu różnych urządzeń sieciowych aktywnych, pasywnych i oprogramowania. Urządzenia aktywne takie jak koncentratory, przełączniki, routery, stanowią punkty, w których zbiegają się łącza prowadzące do serwerów, stacji roboczych i innych urządzeń sieciowych. Urządzenia pasywne znajdują się pomiędzy urządzeniami aktywnymi, nieprzetwarzające sygnału, a jedynie pośredniczące w ich przekazywaniu. Do elementów pasywnych zaliczamy:

  • Nośniki danych, takie jak kable miedziane i światłowodowe.

  • Gniazda i wtyki komputerowe - to końcówki, w których zarabiane są kable.

  • Szafy dystrybucyjne - pozwalają na bezpieczne przechowywanie sprzętu aktywnego. Do szaf są prowadzone i zarabiane kable z pobliskich pomieszczeń, co zabezpiecza sieć przed dokonywaniem zmian w okablowaniu przez nieuprawnione osoby. Mogą być dodatkowo wyposażone w systemy wentylacji z termostatami, oświetlenia, półki, uchwyty do kabli.

  • Ramy montażowe - pełnią taką samą funkcję, jak szafy, lecz nie są obudowane i zamykane.

  • Kanały kablowe - umożliwiają bezpieczne prowadzenie kabli pomiędzy punktami dystrybucyjnymi i od szaf dystrybucyjnych do punktów abonenckich. Wykorzystywane są różne systemy prowadzania kabli, umożliwiające prowadzenie kabli pionowych i poziomych w różnych warunkach - wewnątrz i na zewnątrz budynków.

  • Panele krosowe (patch panel) - służą do zarabiania kabli w szafach teleinformatycznych. Połączenia w szafie teleinformatycznej pomiędzy gniazdami panelu krosowego wykonuje się za pomocą krótkich kabli (tzw. patch cordów).

  • Organizery kabli - ułatwiają prawidłowe prowadzenia kabli w szafach. Montowane są między panelami krosowymi. Dobrą praktyką jest korzystanie z nich pomiędzy przełącznikami i routerami. Ułatwiają organizowanie kabli w szafie.

  • Patch cord - jest to krótki kabel sieciowy wykorzystywany do połączenia gniazd w panelach krosowych.


 2. MikroTik RouterOS, jest systemem operacyjnym, bazującym na oprogramowaniu Linux. Został specjalnie przygotowany z myślą o budowie zaawansowanych punktów dostępu i routerów z możliwością zarządzania pasmem.

  System został dobrze przyjęty przez administratorów i ma dziś spore grono wielbicieli, głównie z uwagi na jego prostotę obsługi oraz spore możliwości. Dziś jest „mózgiem” urządzeń Routerboard, oczywiście firmy MikroTik.

  szafa Dzięki temu rządzeniu można między innymi stworzyć na sześć wydajnych Access Pointów, pracujących w różnych standardach, ale zamkniętych w jednej obudowie. Na tym jednak możliwości systemu się nie kończą. RouterOS nie służy tylko do Wi-Fi, ale również jest wykorzystywany do agregacji sieci (seria CCR), routingu i wielu innych rzeczy.

  Urządzenie z tym systemem spełni przede wszystkim oczekiwania właścicieli małych i średnich firm, oraz wymagających użytkowników domowych, którzy cenią możliwość zaawansowanego zarządzania ruchem, a w tym współdzielenie połączenia internetowego. Dodatkowo urządzenie cechuje się niskim zapotrzebowaniem na moc, które wynosi jedynie do 2W. Mamy też wybór kilku wersji systemu: level 3, 4, 5 i 6, które różnią się od siebie funkcjonalnością.


 3. Możliwości i największe zalety MikroTik RouterOS

  MikroTik RouterOS, który docelowo znajduje się w routerach łotewskiej firmy, daje spore pole do popisu administratorom sieci, takie jak możliwość budowy kilku niezależnych Access Pointów w jednej obudowie i możliwość zdalnego zarządzania przez stronę WWW. To jednak dopiero początek.


SYSTEM POSIADA MIĘDZY INNYMI TAKIE MOŻLIWOŚCI JAK:


szafa

Poza wieloma możliwościami, system ma mnóstwo innych zalet. Pomocne są częste aktualizacje, które poprawiają błędy i dodają nową funkcjonalność. Na jej brak nie można jednak narzekać nawet w podstawowej wersji. Jakby tego było mało, łotewski producent daje nam dodatkowe oprogramowanie, które między innymi rozszerza system o bardziej precyzyjne monitorowanie sieci. Dodatkowo sami administratorzy mogą pisać przydane skrypty. Bezpieczeństwo przede wszystkim Nie ma chyba większego koszmaru dla administratora sieci niż skasowanie danych czy ustawień. Podobnie jak wiele innych systemów, również MikroTik RouterOS zapewnia nam bezpieczeństwo. Po skonfigurowaniu systemu oraz interfejsów, można wyeksportować ustawienia jako zrzut poleceń, które wykonaliśmy od momentu instalacji systemu, lub do specjalnego pliku zapasowego, w którym trzymane są wszystkie informacje konfiguracyjne. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wiele pracy i czasu w przypadku ewentualnej awarii.

Uslugi

CENNIK